Екологичното строителство с естествени материали е тема с огромна популярност и разпространение от години в страните с развита икономика и строителна култура. Естествено в България навлиза със закъснение преди едва няколко години с появата на първите опити за съвременно строителство на къщи от дърво и постепенното търсене към добавяне на естествени строителни материали и техники към това. Недоверието (непознаването) на масовия съвременен потребител в качеството на природните материали, липсата им на масовия пазар, липсата на знания и опит в прилагането им, липсата на запознати с техниките майстори води до твърде бавното проникване на тези строителни технологии.
А именно такива технологии са използвали предците ни преди появата на цимента, фибрана, строителната ламарина, полимерните мазилки и купищата продукти на строителната химическа индустрия. Та нима използването на суха и фугирана каменна зидария, сложна дървена носеща конструкция за стени, еркери, покриви; плетарки, рогозки, глинено-сламени замазки, мазилки и фасадни финиши, каменни тикли и печени тухли и керемиди е нещо ново за традиционното българско строителство? Всичко ново и модерно е добре забравеното старо, би възкликнал някой и ще е прав!
Темата „Екологично строителство“ постепенно набира популярност и у нас. Ежегодно и целогодишно се организират семинари, работилници, фестивали и срещи на отделните техники и интересът към тях расте не само сред професионалисти – архитекти, инженери и строители, а и сред обикновени хора, заели се да майсторят в двора, да помагат на строежа на къщата си или да научат занаят. Естествено, много силно се усеща и полъхът на съвремието и съчетаването на природни материали със модерно звучене и приложение.
Програма:
10. Октомври 2024г. /четвъртък/ – Дом на архитекта – гр. Варна
17:00ч. – Лекция на доц. арх. Пламен Петров на тема „Глината в строителството традиции и иновации“
Доц. Арх. Пламен Петров (Варна) е дългогодишен преподавател във Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър“, понастоящем зам.-декан на Архитектурния факултет. През 2014 защитава дисертационен труд на тема „Приложение на принципите на устойчивата архитектура в контекста на българското архитектурно наследство“ . През 2019 г издава книгата “ Глината в строителството традиции и иновации“ и спечелва конкурс за доцент-преподавател във ВСУ „Черноризец Храбър“
18:00ч. – Лекция на Христо Тоцев на тема „Суха каменна зидария – наследство и съвременна интерпретация“
Христо Тоцев (Габрово) дълги години се занимава с реставрация на стари къщи във Велико Търново и околните села, работи с утвърдени майстори и опознава различни традиционни строителни техники. По пътя бакалавър по „История“ към магистър „Културно-историческо наследство“, архитектурата на Възрожденската къща и двор го впечатлява истински със съчетанието си на функционалност и естествена красота. С това вдъхновение и интерес към камъка повече от 10 години Христо се занимава със суха каменна зидария. От 2017 г. е професионален член на Асоциацията за суха каменна зидария на Обединеното Кралство, а през 2018 г. учредява Асоциацията за суха каменна зидария в България. През 2018. и 2019 г. участва в презентации и работилници, организирани от сдружение МЕЩРА, Етнографски музей на открито „Етър“, Камара на архитектите, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ https://creativehardscape.eu/
19:00ч. – Лекция на Александър Борисов на тема „Ремонт и реставрация на сгради от естествени материали със стари строителни практики“
Александър Борисов (София) е практикуващ майстор, занимаващ се с цялата гама на естествените строителни материали, построил и реставрирал десетки обекта в цялата страна.
20:00ч. – Свободни разговори, коктейл – Клуб на архитекта – Джоя аморе, Дом на архитекта
11. Октомври 2024г. /петък/ – Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър“, УСК 1, двор
Водещ Теория и практика: Добромир Машев (София) – Председател на Институт по Екологично Строителство ( iesearth.com ), лектор в Нов Български Университет – София, лектор към камерата на строителите, Люксембург, лектор към Института по Строителна Биология и Устойчиво развитие Розенхайм, Германия, водещ на международни лекции и обучение в Нидерландия, Белгия и Обединеното кралство. Първият и единствен строителен геобиолог в България. Завършил Приложна геология и минералогия, Управление на природните ресурси; квалифициран в строителството с естествени материали и технолог по сухи строителни смеси. „Ключът към щастието е да правиш това, което обичаш и да виждаш как твоят труд радва хората около теб, подобрявайки тяхната жизнена среда.“
10:30 – 12:30ч. – Въведение в нормите и практиките в екологичното строителство, въпроси и отговори, свободна дискусия;
12:30 – 13:30ч. – Обедна почивка
13:30 – 15:00ч. – Микроклиматът в дома – основни понятия и параметри
15:00 – 15:30ч. – Кафе пауза
15:30 – 17:30ч. – Практика!
Практиката (ден 1 и ден 2) ще включва реалното фугиране, обработка, измазване и финиш върху 4 предварително сглобени дървени пана с размери 120/200 . Материалите, които ще бъдат използвани са глина, вар, рогозки, конопена изолация, суха минерална боя и други по преценка на водещия практиката. В нея ще могат да се включат всички желаещи.
12. Октомври 2024г. /събота/ – Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър“, УСК 1, двор
Водещ Теория и практика: Добромир Машев
10:00 – 12:00ч. – Обща презентация на екологични строителни материали
12:00 – 13:00ч. – Обедна почивка
13:00 – 16:00ч. – Практика!
През този ден ще бъдат довършени обработките и финишите на измазаните от предния ден пана, ще бъдат демонстрирани интересни изолации, нововъведения и технологии.
16:00 – 17:00ч. – Време за свободни въпроси, разговори и коктейл.
Вход свободен! Добре дошли са всички с интерес по темата – проектанти, строители, любители, студенти и крайни клиенти!
Местата са ограничени, предварително записване с мейл до: sabvarna1@gmail.com.
Повече информация може да бъде намерена във фейсбук страницата на събитието.