С Т А Т У Т 

на Национална награда за архитектура на САБ „АРХИТЕКТОН”
(приет от УС на САБ с решение № 3.1/13.12.2016 г; изм. от УС на САБ с решение № 3.1/ 25.03.2022 г; изменен от УС на САБ с решение № 10/ 11.09.2024 г)

  1. Националната награда „АРХИТЕКТОН” е учредена от Управителния съвет на Съюза на архитектите в България с Решение № 3.4/02.12.2014 г по повод 50-годишнината от създаването на САБ.
  2. (1) Националната награда „АРХИТЕКТОН” се присъждаведнъж на всеки две години (биенално) за значителни постижения в областта на архитектурата, на тържествена церемония на Световния ден на архитектурата (първият понеделник на месец октомври).
  3. Носителят на наградата се определя чрез конкурс.
  4. (1) Националната награда се присъжда за реализирана сграда, или за одобрен градоустройствен проект, или за издадена архитектурна публикация.

(2)  Сградите, градоустройствените проекти и архитектурните публикации, представени в конкурса за Наградата, трябва да бъдат  осъществени на територията на страната или извън нея, но под нейна юрисдикция, или чиито собственик и/или възложител е българско физическо или юридическо лице.

(3) Носители на наградата могат да бъдат физическите лица – автори на  представените  произведения. Отличието може да бъде връчвано индивидуално и при съавторство.

  • (1) Наградата има морален и материален израз:

а)   материалният израз е пластика, изработена по проект на проф. Валентин Старчев, грамота и парична сума от  10 000 (десет хиляди) лева.

б)   моралният израз се състои във връчване на почетна грамота и популяризация на автора чрез средствата на САБ и спонсорите и чрез периодиката на МСА и САЕ/АСЕ и във високия професионален престиж на самата награда.

  • Средствата за наградата се обезпечават от специално учреден фонд към САБ, от ежегодния бюджет на Съюза, от спонсори и дарения.
  • Организиране на конкурса за определяне на носителя на наградата:
  • Националната награда „АРХИТЕКТОН” се администрира от УС на САБ.
  •  Провеждането на конкурса за определяне на Наградата се подпомага от тричленна техническа комисия от членове на САБ, назначена със Заповед на Председателя на УС на САБ.
  • Техническата комисия се ангажира с подготвяне на предстоящия конкурс и работата й приключва с приключване на конкурса или с изготвянето на каталог на представените произведения.
  • Техническата комисия определя свои вътрешни правила за работа.

6. Процедура за номинации за наградата „АРХИТЕКТОН“

(1) САБ оповестява обявяването на конкурса чрез интернет-страницата си и бюлетина „Български архитект” или по друг подходящ начин, не по-късно от 30 април на съответната година (преди датата на връчване на наградата).

(2) Предложения за участие в конкурса могат да правят:

  • Дружествата на Съюз на архитектите в България;
  • Регионалните колегии на Камара на архитектите в България;
  • Централното ръководство на Съюз на урбанистите в България;
  • Академичните ръководства на архитектурните факултети в България (към УАСГ, НБУ, ВСУ „Любен Каравелов“, ВСУ „Черноризец Храбър“);
  • Главни редактори на печатни и електронни медии с архитектурен профил

Самономиниране на авторите не се приема.

(3) Предложенията за участие в конкурса се правят до петнадесет дни преди обявената за съответната година дата чрез деловодството на САБ или на електронната поща на САБ sab@bularch.org , с надслов „За конкурса „Архитектон“;.

 (4) Предложенията трябва да съдържат:

а)   кратко представяне на автора, с мотивация какъв е приносът на конкретния проект за подобряване на жизнената среда и развитието на българската архитектура;

б)  магнитен носител с файлове в .pdf или .jpeg формат, с достатъчно добра резолюция – за последващо разпечатване на хартия, картон или винил. Файловете да съдържат до пет табла 96,5/96,5 см, изясняващи детайлно проекта, за който е номиниран съответният автор.

в) Декларация за съответствие на представените обекти на условията на конкурса.

(5) Журито взема решение за присъждане на наградата поне три дни преди датата на церемонията по връчване на наградата и информира за решението си Председателя на УС на САБ;

  • Всички материали, участващи в конкурса, се представят на изложби в ЦДА и в страната, и се популяризират по други подходящи начини;
  • Всички участници в конкурса получават грамота.

7.Определяне на носителя на наградата

(1) Носителят на наградата се определя от жури;

  • Професионалното жур в състав от 15 (петнадесет) души, включващо изявени архитекти и урбанисти, практици и теоретици на архитектурата, хабилитирани лица и лица с академична степен, преподаватели, вкл. представители и на други културни области,  се определя от УС на САБ и се назначава със заповед на Председателя на УС;
  • Журито избира председател измежду членовете си и организира работата си в съответствие с правилата на настоящия статут. Гласовете на членовете на журито са равностойни;
  • Журито заседава в ЦДА, гр.София, ул.“Кракра“ № 11. Заседанията му се считат за редовни, ако на тях присъстват най-малко 8 (осем) от неговите членове. Окончателните решения се вземат с обикновено мнозинство от целия състав на журито.
  • Заключителният протокол с решението за победителя в конкурса трябва да съдържа подписите на всички членове на журито.

8. Церемония по награждаването

(1) Наградата се връчва в тържествена обстановка;

(2) За церемонията по награждаването се търси широко популяризиране на присъдената награда, вкл. с привличането на медийни партньори;

(3) Церемонията включва публична лекция на лауреата, като израз на творческите му разбирания.