В Световния ден на архитектите Съюзът на архитектите в България (САБ) и Българската телеграфна агенция (БТА) сключиха договор за медийно партньорство. Документът бе подписан от генералния директор на БТА Кирил Вълчев и председателя на САБ арх. Петър Диков.
Вълчев припомни, че от 1996 година Световният ден на архитектите се отбелязва в първия понеделник на октомври.
Той отбеляза, че САБ е създаден на 17 март 1965 година и подари бюлетин с новините на БТА, свързани с учредяването на Съюза.Първите новини за САБ са от месец по-рано – 19 февруари 1965 година, когато се взема решение да се направи такова събрание, посочи още Вълчев.
Арх. Петър Диков каза, че престижът на архитектите в България може да бъде възстановен единствено по пътя на информирането на българското общество чрез медиите, а тук наистина БТА е уникален мощен двигател на създаването на информация за всички медии. Един голям процент от новините, които се появяват в българските медии, произлизат от БТА,, посочи той.
Смятам, че с това бъдещо сътрудничество на САБ и БТА ние наистина можем да свършим много полезна работа, както за архитектурната професия, така и за информирането на българското общество за начина, по който работят архитектите.
Кирил Вълчев каза, че вече е готов идеен проект за преобразяване на пространството пред БТА. Той е изготвен безвъзмездно от САБ и Съюза на ландшафтните архитекти в България, който вече се използва, за да се търси финансиране за реализирането му – защото БТА е едно от лицата на София, когато човек влиза от южното направление и от летището, каза Кирил Вълчев.
Арх. Владимир Милков, председател на управителния съвет на Камарата на архитектите в България (КАБ) каза, че КАБ си сътрудничи с БТА и без подписан договор.
Интересите на обществото тотално се покриват с интересите на архитектите, каза арх. Милков. Той отбеляза, че българските архитекти притежават знания, умения и култура и не отстъпват на колегите си в чужбина.
Според него е необходимо в абревиатурата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството да има и архитектура.
Истелианна Атанасова, член на УС на САБ и бивш Вице Президент на Международния Съюз на Архитектите каза, че Международният съюз на Архитектите е най- голямата световна професионална организация на архитекти и има водеща роля за развитието на архитектурата. САБ е единствената организация член на МСА от България и затова днешният договор с БТА е особено важен. Така БТА ще даде гласност чрез него и чрез САБ на дейността на Международния съюз на Архитектите, на новостите в световната архитектурна общност, на архитектурните дебати и събития по света.
Истелианна Атанасова подчерта и факта, че България е основател на Световната организация на архитектите и участва във всички заседания на ООН. „Ние имаме огромен принос за тази организация – българските архитекти“, каза тя. Атанасова припомни, че в периода 1985 – 1987 година президент на международния съюз на архитектите е арх. Георги Стоилов. Негова е инициативата да се създаде световен ден на архитектурата. „И това е наш принос, защото дотогава не се е чествал световен ден на архитектурата“, каза тя.
САБ е много активен член през всичките години. „Аз съм горда, че 35 години след арх. Георги Стоилов имах възможност за пръв път отново българин да е избран в ръководството на тази организация. И то жена. Избраха ме над 500 делегата от цял свят с таен вот и аз съм горда, че успях при едно много тежко състезание с кандидати от много страни“, обясни Атанасова.
Десислава Димитрова каза, че за втора поредна година се организира международния форум „История и бъдеще – световното културно историческо наследство на Италия и България“. Този форум е с поглед към обектите на ЮНЕСКО в България и Италия. Това е партньорство, което изразяваме години наред, обясни тя.
По думите й ролята на архитектите е да имат респект към миналото и визия към бъдещето, и съзидателна работа за бъдещето, каза тя.
Утре ще има кръгла маса в САБ с италианските им колеги. В цялата страна днес ще има различни инициативи, отбеляза Милков.
На финала на събитието Кирил Вълчев подари на арх. Петър Диков и арх. Владимир Милков броя на сп. ЛИК, посветен на курорта Албена, медала и пощенската марка, посветени на 125-годишнината на БТА.
Повече информация може да бъде намерена в сайта на БТА.