Природен водород – ще бъде ли той следващият фактор, който ще промени енергийната ни система?

Д-р Юрген Грьоч, преподавател по геоенергетика в Университет „Фридрих-Александър“ Ерланген-Нюрнберг (FAU)

За да се промени сегашната енергийна система, е необходимо алтернативни ресурси да заменят дървесината, въглищата, нефта
и газ. Парижкото споразумение от 2015 г. доведе до значителни усилия за разработване на такива познати и нови устойчиви енергийни ресурси. Едно от последните нови открития в геоенергийния сектор е природният водород, който може да бъде открит на много места по света под формата на еманации. През 2024 г. той влезе в новините на много медии. Неотдавнашен пример е албанската хромитова мина в Булкизе, която изпуска около 200 тона годишно от своите шахти – очевидно ресурс, който може да се използва в енергетиката.
прехода.

Причините за липсата на интерес към проучванията на водорода досега бяха многобройни, като например, че никой не е смятал природния водород за жизнеспособна възможност, че водородът не може да бъде открит лесно, че газовите хроматографи използват H2 като газ носител, че други енергийни ресурси са налични в големи количества и на ниска цена и др. Въпреки това много признаци сочат, че природният газ е основен чист енергиен ресурс на бъдещето, като се има предвид, че през последните няколко години са докладвани повече от 300 извора. Един от най-известните е вечният огън на Химера близо до Анталия в Турция, за който се знае, че гори от повече повече от 2500 години. Междувременно бяха създадени първите компании за проучване на водорода, но все още липсва ключова информация като дългосрочни производствени тестове.

Презентацията ще се проведе на 29.05.2025г. от 14ч. в Геологическият институт- БАН  и ще покаже настоящото състояние на познанията и потенциалните пътища за развитие на този „нов“ енергиен ресурс, който всъщност вече е произведен за първи път през 1907 г., за да се запали фарът на остров Кери, преди повече от 100 години.