БЪДЕЩЕТО ЗАПОЧВА СЕГА: Архитектура към по-зелено, по-добро, по-безопасно местообитание и устойчива урбанизация
Живеем в глобализиран, дигитален и все по-урбанизиран свят. До 2050 г. две трети от човечеството ще живее в градски райони. Ролята на изградената среда по отношение на благосъстоянието на хората и запазването на човешкия живот на тази планета е огромна.
Архитектура към по-зелено, по-добро, по-безопасно и достъпно местообитание е основна цел за нашето устойчиво развитие.
Подслонът е основно човешко право, но местообитанието се простира отвъд физическия подслон, в който живеем, работим и извършваме ежедневната си дейност. То обхваща по-широка територия, от тази, където се развива животът ни.
Урбанизацията, с балансирана връзка между градовете и заобикалящите ги територии, е от съществено значение за устойчивото – екологично, социално-икономическо и културно развитие. Трябва да работим за постигане на консенсус относно развитието, което зачита напредъка по отношение на културата, наследството, приобщаването и многообразието.
Архитектурата е дисциплина от обществен интерес, която оформя тези човешки нужди. Това е социална отговорност, която изисква баланс между културни, социални, икономически, екологични и технически ценности.
Нашата обща програма е компрометирана: само 17% от целите на ООН за устойчиво развитие на света са на път да бъдат постигнати.
Изправени пред постоянните неравенства и бързото влошаване на околната среда, ние подчертаваме, че достойнството за всички хора е основен принцип за архитектурата – няма красота в изключването и изолирането.
В светлината на това, ние призоваваме всички страни да признаят, че устойчивата урбанизация и ролята на архитектурата трябва да бъдат приоритет в този пакт за бъдещето.