Сигурност, устойчиво развитие и интелигентна инфраструктура са сред акцентите на най-голямата конференция за геопространствени технологии у нас
На 20 ноември България ще отбележи 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС) с конференция под надслов „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“. Форумът се организира в Гранд хотел Милениум София от Есри България в партньорство с повече от 50 водещи бизнес, академични, неправителствени и медийни организации.
Най-голямото ГИС събитие в страната ще събере доказани международни и български експерти, които ще демонстрират на живо най-новите тенденции, решения и добри практики в геопространствените технологии. Ще бъдат показани ГИС приложения и реализирани проекти в различни сфери: кадастър, околна среда, сигурност, ютилитис, транспорт, местно самоуправление, териториално планиране, образование и други.
Специален гост на конференцията по повод Световния ГИС ден е Джузепе Пино Нобиле, директор геопространствени технологии в HATO. Той ще представи ролята на ГИС технологиите за подпомагане Ситуационния център на Алианса. Ще бъде показано приложението на географските информационни системи за осигуряване на ситуационна осведоменост на Северноатлантическия съвет и на Военния комитет по време на мир, напрежение и кризи, както и за учения на високо равнище. Екипът на Геопространствената секция на НАТО ще запознае участниците в конференцията с разнообразните ГИС продукти и услуги, които предоставят в сухопътната, морската, въздушната и космическата област. Това включва от бързо картографиране до предоставяне на най-актуалната обща оперативна картина за конфликти и бедствия чрез специализирани дашборди и приложения.
Голям интерес се очаква да предизвика и участието в Световния ГИС ден на Ян Копел, Мениджър бизнес развитиe в Есри Европа. Той ще представи най-новите тенденции в ГИС технологиите и иновативните им и мащабни приложения в Европа. От това какви ГИС приложения използваха властите в Париж за гарантиране на сигурността по време на олимпиадата, през прилагане на ГИС за изграждане на транснационални железопътни линии в Европа, до устойчиво управление на водните ресурси и много други.
В следобедната сесия на конференцията, в панел „Иновативни ГИС решения в България“, ще бъдат показани най-значимите и интересни ГИС проекти, осъществени през последната година у нас. От експертите на МВР ще научим за реализираното надграждане на ГИС на МВР и възможностите за общини и областни администрации да използват новия междуведомствен портал за планове за управление при кризи. Традиционно, конференцията ще включва и демонстрации на ГИС проекти за нуждите на инфраструктурата – от мобилни ГИС приложения и дашборди за поддържане на пътно знаково стопанство до автоматизирани процеси за проектиране и поддръжка на ютилити мрежи. Ще бъдат представени и иновативните облачни ГИС решения в община Карлово за подаване и обработване на сигнали от граждани, транспорт и зелена система, както и много други проекти.
Като част от отбелязването на ГИС деня у нас, за поредна година се провежда и Национален образователен конкурс „Изучаваме света с ГИС“, под патронажа на Министерството на образованието и науката. Проектите на участниците в него ще са част от виртуалната изложба, съпътстваща конференцията. На тържествена церемония същия ден, отново в Гранд хотел Милениум София, ще бъдат наградени най-добрите интерактивни уроци, споримапове и други ГИС проекти, създадени за конкурса от преподаватели, ученици, студенти и докторанти от цялата страна.
„В продължение на 25 години, ние, от Есри България, съвместно с нашите партньори развиваме и утвърждаваме Световния ГИС ден у нас. Събитието, на което всички ние, заедно с експерти от различни сфери споделяме опит, добри практики и идеи как ефективно да се справяме с предизвикателствата на днешния и утрешния ден. Обединени в ГИС решенията как да създаваме по-устойчив свят и по-добро бъдеще заедно“, коментира Евгения Караджова, основател и управител на Есри България.
Участието в конференцията „Световен ГИС ден“ е безплатно.
Необходима е предварителна регистрация.
Световният ГИС ден се организира от Есри България с подкрепата на Географика, Телелинк Бизнес Сървисис, Сиела Норма и Агора 66.
С партньорството на:
Българска академия на науките, Геолого-географски факултет към СУ „Св. Климент Охридски“, Стопански факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Факултет по математика и информатика към СУ „Св. Климент Охридски“, Университет по архитектура, строителство и геодезия, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“, Военна академия „Георги Сава Раковски“, Университет за национално и световно стопанство, Нов български университет, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Висше училище по телекомуникации и пощи, Национален университетски център „ГИТ“, Образователна инициатива Космическо училище, Лесотехнически университет, Русенски университет „Ангел Кънчев“, УниБИТ, Шуменски университет “Епископ Константин Преславски“, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Академия на МВР, Асоциация на полицейските началници, Български червен кръст, Българско географско дружество, Българска картографска асоциация, Българска минно-геоложка камара, Зелени Балкани, Общество за съхраняване на природата и културното наследство с ГИС – клон България, Национално сдружение на общините в Република България, Фондация за реформа в местното самоуправление, CMDR Centre of Excellence, Камара на строителите в България, Камара на архитектите в България, Българска асоциация по водите, Българска асоциация Природен газ, Българска търговско-промишлена палата, Съюз на урбанистите в България, AFCEA София, Институт за пътна безопасност, Съюз на геодезистите и земеустроителите в България, Атлантическият клуб в България, БАСКОМ, Българска стопанска камара, Съюз на архитектите в България, Американска търговска камара в България, Сдружение за електронни комуникации, Алианс на технологичната индустрия, БАГИС, Дигитална национална коалиция и Move.bg.
С медийното партньорство на:
National Geographic България, Dir.bg, Digitalk, bTV Media Group, БНР и Градът Медиа Груп.
За Есри България
Есри България е лидер в сферата на Географските информационни системи (ГИС) с близо 30 години опит на българския пазар. Създадена през 1995-а, компанията е изключителен представител на Esri за страната. Есри България реализира стратегически ГИС проекти от национален мащаб в различни сфери на икономиката, включително кадастър, околна среда, инженерна инфраструктура, сигурност, здравеопазване, селско стопанство, образование и др. Компанията е официален организатор на Световния ГИС Ден в страната. ЕСРИ България е партньор на българските университети и член на авторитетни български и международни организации. Повече информация на: http://esribulgaria.com/.
За Esri
Esri, световният лидер в сферата на Географските информационни системи (ГИС), онлайн карти, анализи, локализационни и картографски услуги, помага на клиентите си да отключат пълния потенциал на своите данни, за да подобрят своите оперативни и бизнес резултати. Основана през 1969 г. в Калифорния, САЩ, днес софтуерните продукти на Еsri са внедрени в над 350 000 организации в целия свят и в повече от 200 000 институции в Европа, Америка, Азия, Африка и Близкия изток, включително в много компании част от Fortune 500, правителствени агенции, НПО и университети. Esri разполага със силна регионална мрежа от офиси, дистрибутори и партньори, които подпомагат работата на клиентите на местно ниво в над 100 държави на шестте континента. Със своя новаторски подход в геопространствените информационни технологии, Esri проектира най-иновативните решения за дигитална трансформация, Интернет на нещата (IoT) и комплексни анализи. Посетете ни на www.esri.com.
Лице за контакт:
Мая Рашева
Маркетинг експерт кампании и съдържание
Тел.: +359 888443580
Е-mail: m.rasheva@esribulgaria.com
Повече информация може да бъде намерена във фейсбук страницата на събитието.