На 4 декември Дружеството към Съюза на архитектите в България при УАСГ (САБ-УАСГ) връчи наградата „Проект на годината“ за учебната 2023/24г. за специалност „Архитектура“.
„Проект на годината“ е нова инициатива, която бе учредена от Общото събрание на САБ-УАСГ на 10 октомври 2024г. и се проведе за първи път. Проект на годината е анонимен студентски архитектурен конкурс за подбор на най-силно изявените идеи в 16 проектантски дисциплини от трети и четвърти курс на обучение.
Конкурсът цели най-малко да се насърчат бъдещите архитекти и техните творчески способности, да бъдат отличени и да им се даде трамплин за по-бърза реализация на пазара на труда, да се популяризира дейността на Съюза на архитектите в България сред младежите в архитектурното творчество и занаят.
Официални гости на мероприятието бяха арх. Петър Диков (Председател на Управителния съвет на Съюза на архитектите в България), доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова (Ректор на УАСГ), проф. д-р арх. Орлин Давчев (Декан на Архитектурния факултет на УАСГ), Велимир Йорданов (Председател на студентския съвет на УАСГ), доц. д-р инж. Гергана Антова (председател на синдикалната организация към ВОН в УАСГ).
В зала 228 присъстваха над 70 души
Проект на годината бе избран след подбор на три нива.
Първото равнище на селекцията е свързано с оценяването на студентските проекти от преподавателите в Архитектурния факултет по съответната дисциплина през учебната 2023-24 година, като първото условие за проектите беше да са оценени с оценка „Отличен 6.00“.
Второто условие бе поставено с тежест върху студентския избор, т.е. всеки студент имаше право да участва само с един проект в случай, че имаше повече от един проект с отлична оценка.
В конкурса бяха заявени 61 проекта, като до журиране бяха допуснати 51 проекта. С оглед избягване на субективност в оценяването, на всеки проект беше зададен уникален код..
На третото ниво допуснатите проекти бяха оценени чрез он-лайн форма от членовете на Дружеството – еднофазово, в периода 21 октомври – 3 ноември.
Участието в конкурса се извърши с портфолиата (дигитални албуми) за съответната дисциплина, които по учебна програма са задължителни и се изискват поради акредитационните процедури на Архитектурния факултет от Кралския институт на британските архитекти – RIBA.
Най-засилен интерес за участие в конкурса имаше към проектите по три дисциплини от трети курс – Жилищни сгради – I проект; Индустриални сгради – I проект и Архитектурни конструкции – I проект. Те съставляваха почти половината от заявките. Това обуслови и дяловото разпределение между участващите с проекти от 3 курс спрямо тези от 4 курс – 3:2. Разпределението по полов признак на участниците представлява абсолютна извадка от структурата в двата курса на обучение по специалността – 1:1.
Право на участие в оценяването на проектите имаха всичките 61 архитекта, които членуват в САБ-УАСГ. От това право се възползваха 26 архитекта-журьори. Оценяването се извърши по петобална система, с цяло число от 1 до 5. Автоматизирано условие към всеки член на журито, за да се приеме оценяването, бе да се оценят всичките проекти.
Подредени по време на оценяване, от първия към последния, проектите оцениха: арх. Гичка Кутова-Каменова; арх. Валери Иванов; арх. Никола Миронски; арх. Панайот Савов; арх. Дамян Дамов; арх. Пламен Методиев; арх. Константина Христова; арх. Румен Александров; арх. Михаил Арнаудов; арх. Диляна Влахлийска; арх. Десислава Косева – Ковачева; арх. Димитър Андрейчин; арх. Снежина Георгиева; арх. Стела Скрижовска; арх. Михаил Тилев; арх. Доника Георгиева; арх. Антони Димитров; арх. Евгения Димова – Александрова; арх. Ваня Манева; арх. Игнат Тодоров; арх. Елица Деянова; арх. Цветан Цинзев; арх. Иво Капков; арх. Дарена Милкова; арх. Емил Михов; арх. Ангел Мазников.
Съставът на журито е на изключително професионално равнище и с огромен сборен опит в областта на архитектурното познание и занаят, възлизащ на над 512 години – достойна възраст за обективна оценка на архитектурния замисъл и продукт. Разликата между най-възрастния журьор и най-младите колеги, които дръзнаха да оценяват бе впечатлителна – 55 години.
По петобална скала средно-аритметичната оценка за проектите възлезе на 3,018 пункта, при най-ниска – 2,385 и най-висока 4,192.
На церемонията по връчване бяха обявени 10-те най-високо оценени проекта и техните автори, като някои от позициите в класирането бяха споделени поради равен брой точки.
Седмото място бе споделено между два проекта с по 3,462 пункта. Едната позиция се присъди за проект „Филиал към международен университет“ с автор Йоанна Дрънгова по дисциплината „Обществени сгради – II проект“ и ръководител арх. Игнат Тодоров – член на САБ-УАСГ, а другата – за „Интериор на вилна къща в планината“ с автор Людмила Чибукчиева по дисциплината „Интериор“ и ръководител арх. Румяна Тихолова.
Споделена седма позиция между Йоанна Дрънгова (вляво) и Людмила Чибукчиева (вдясно)
Шестото място в конкурса „Проект на годината“ бе присъдено също за два проекта, оценени с по 3,500 пункта. Единият – за проект „По улиците на Стара София: Бул. „Мария Луиза“ № 87“ с автор Инна Бойнова по дисциплината „Опазване на архитектурното наследство, 4 курс“ и ръководител арх. Десислава Ковачева – член на САБ-УАСГ, а другият награден проект бе за „Фабрика за шоколадови и захарни изделия“ с автор Моника Дацова по дисциплината „Инндустриални сгради – I проект “ и ръководител д-р арх. Полина Савчева.
Водещите на мероприятието арх. Стела Скрижовска и арх. Снежина Георгиева връчиха грамотите за шестата позиция – на Инна Бойнова (вляво) и на Моника Дацова (вдясно).
Петото място бе присъдено на Омайкан Юзеир за проект „Спортна многофункционална зала – Арена Суворово“ (3,615 пункта) по дисциплината „Архитектурни конструкции – II проект“ и ръководител доц. д-р арх. Ангел Мазников – член на САБ-УАСГ.
Омайкан Юзеир с удостоверение за петото място
Четвъртото място бе също споделено между двама студенти, получили по 3,654 пункта за своите проекти. Едната награда за четвъртото място получи Петя Савова за еднофамилна жилищна сграда „Еко къща на село“ по дисциплината „Жилищни сгради – I проект“ и ръководител арх. Христо Станкушев, а другата награда за четвърто място се присъди на Звезделина Малчева също с тема „Еко къща на село“ по дисциплината „Жилищни сгради – I проект“ и ръководител гл. ас. д-р арх. Тихомира Костова.
Наградите за четвъртата позиция бяха връчени от председателя на Дружеството на САБ при УАСГ доц. д-р арх. Стефан Аспарухов.
Четвъртата позиция се подели между Петя Савова (вляво) и Звезделина Малчева (вдясно)
Третото място в първото издание на студентския архитектурен конкурс „Проект на годината“ през 2024г. се присъди на Кристиана Николова за проекта й „Център за чисти технологии“ (3,769 пункта) по дисциплината „Архитектурни конструкции – I проект“ и ръководител гл. ас. д-р арх. Теодора Пейкова. Наградата бе връчена от Декана на Архитектурния факултет проф. д-р арх. Орлин Давчев, който оцени високо организацията и пожела бурно развитие на идеята през годините.
Второто място в конкурса „Проект на годината“ за 2024г. бе присъдено на Христо Тилев за проекта му „Апартаментна жилищна сграда“ (4,000 пункта) по дисциплината „Жилищни сгради – II проект“ и ръководител гл. ас. д-р арх. Константина Христова. Наградата трябваше да връчи Ректора на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова, но студентът не присъстваше в залата. Ректорът в последствие връчи от името на ректорското ръководство награди за отличените и пожелание към Дружеството да превърне награждаването в традиция.
Кристиана Николова с Декана на Архитектурния факултет проф. Давчев
Наградата на Дружеството на САБ при УАСГ „Проект на годината“ за 2024г. бе присъдена на Николай Димитров за проекта му „Къща до 25 кв.м. – конкурсно задание“ по дисциплината „Интериор“ и оценен с 4,192 пункта. Ръководител на студента е арх. Пенка Станчева, а наградата бе връчена от Председателя на УС на САБ арх. Петър Диков.
Председателят на УС на САБ арх. Диков връчва наградата на победителя
Освен материалните награди, които получиха първите отличени, Николай Димитров получи и специално разработената за конкурса 3D принтирана едноименна статуетка, чийто изпълнител е Стефан Домузов – хоноруван преподавател в катедра „Рисуване и моделиране“ на факултета.
Победителят получава грамота от Ректора на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова
В края на церемонията победителят представи пред аудиторията своя проект за „Къща до 25 кв.м.“, вдъхновен по действителен случай края язовира в гр. Кърджали.
Николай Димитров представя Проектът на 2024 година
Победителят в конкурса „Проект на годината“ Николай Димитров с ръководителя на проекта арх. Пенка Станчева и Председателя на УС на САБ арх. Петър Диков
Водещите на церемонията гл. ас. д-р арх. Снежина Георгиева и гл. ас. д-р арх. Стела Скрижовска пожелаха на студентите, които ще участват догодина повече смелост, творчески заряд и всеотдайност в обучителния процес.
Партньор на студентския конкурс „Проект на годината“ са ЍПА архитекти.
Презентация от мероприятието може да разгледате ТУК.